הכשות של סוף האביב

0

בערב ל”ג בעומר, הגיע לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה נער בן 15, נתן נוריאל, מהישוב גן יאשיה, לאחר הכשת נחש. “הוא הגיע  עם נפיחות משמעותית ברגל וכאבים וסיפר כי  הוכש ברגלו השמאלית על ידי נחש, שם גם  נראו סימני הכשה”, מתארת ד”ר רנטה יעקובוב, רופאה בכירה במחלקת הילדים, שהייתה מי שטיפלה בנתן בחדר המיון. “התחלנו מיד בטיפול תומך, לאחר נטילת מדדים ובדיקות, ותוך כדי מעקב בטיפול הראשוני, הופיעו סימנים נוספים של ההכשה כגון כאבי בטן, הקאה וירידה בלחץ הדם.

לאור המצב הקליני המתפתח, שכל סימניו הראו כי ככל הנראה מדובר בהכשת צפע, הוחלט לתת לנתן מידית את הנסיוב המטפל במצבים כגון אלו.

“הרגל אמנם המשיכה להתנפח לממדים גדולים, אבל בסך הכול הוא הגיב מאוד טוב לטיפול”, מציינת ד”ר יעקובוב בעודה בודקת את רגלו של נתן, שכעת, 48 שעות לאחר אשפוזו במחלקת הילדים, נראית זהה יותר לגודלה המקורי. נתן עצמו חיוני לחלוטין ומאושש, ובעיקר מצפה בקוצר רוח לשוב לביתו ולהשתתף במדורת ל”ג בעומר עם חבריו.

נתן ואימו, מירית, מספרים כי ההכשה התרחשה בשעה שצעד בשביל קרוב למושב יחד עם חבריו בדרכם הביתה בשעות הערב המוקדמות. “מיד שהרגשתי נשיכה ברגל, ראיתי את הנחש בורח. התיישבתי על האדמה והתקשרתי לאמא שלי בזמן שהחברים שלי התקשרו לאמבולנס”, אומר נתן, ואימו מוסיפה: “הגענו תוך שעה לחדר מיון, והטיפול היה מהיר מאוד, וכך גם ההתאוששות שלו, שזה משמח מאוד. מה שחשוב לי הוא שאנשים ייזהרו גם מנחשים, גם כי התחילה העונה החמה והשרב, וגם כי היום בערב, כשכולם יושבים בחוץ, בטבע ליד המדורה, צריכים להיזהר לא רק מאש, אלא גם מנחשים”.

לבקשה זו מצטרף צוות מחלקת ילדים שבשבועיים האחרונים, מלבד נתן, הגיעו אליו לטיפול עוד 2 ילדים שהוכשו על ידי נחשים, שסבלו מתגובות קליניות קלות יותר משל נתן.

על כך מסכמת ד”ר עדי קליין, מנהלת מחלקת ילדים של “הלל יפה” ואומרת: ההכשות של תום עונת האביב הן המסוכנות ביותר. גם אם הנחש קטן וצעיר, הרי שאין הדבר מעיד בהכרח על כמות ארס קטנה או סיכון גופני מופחת כתוצאה מהכשתו. יתר על כן, יש הסבורים שהכשה של נחש צעיר או הכשה של נחש ב”תחילת העונה” היא אף מסוכנת יותר משום שטרם עשה שימוש בארס לשם צייד.  עוד היא מציינת כי לא כל אדם אשר הוכש יהיה חייב בטיפול בנסיוב, אך גם אם לא הופיעו תסמינים חריפים במיוחד, יש לפנות לבדיקה בבית החולים לצורך אבחון וטיפול. כמו כן, אין צורך להביא את הנחש לחדר המיון – מרבית ההכשות הינן של נחש צפע, והטיפול הוא בהתאם.

יש לך מה להגיד על הכתבה? נשמח לתגובה שלך

Your email address will not be published.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות