לקראת איסור שימוש בכלים חד פעמיים בחופי חדרה ובפארקים

0

עיריית חדרה מקדמת חוק עזר עירוני אשר יאסור שימוש בכלים חד פעמיים בחופי הים ובפארקים עירוניים. את הצעת החוק יזמו סגן ראש העיר רומן גישר וחברת המועצה עו”ד מירי נחשונוב, המובילים את קידומה בהתאם למדיניותו של ראש העיר צביקה גנדלמן  שהכריז כי יפעל לקידום תפיסת עולם אקולוגית ולצמצום בכמויות הפסולת העירונית

עיריית חדרה מקדמת ביתר שאת את איסור השימוש בכלים חד פעמיים בחופי הים ובפארקים עירוניים ברחבי העיר, זאת בהתאם להנחייה שהוציא ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן למנהלי האגפים הרלוונטיים בעירייה, ולפעול בהיבט ההסברתי והאכיפתי בנושא. בהמשך לישיבת מועצה בה תמכו ראש העיר צביקה גנדלמן וחברי המועצה בהצעתם של סגן ראש העיר רומן גישר וחברת המועצה ע”וד מירי נחשונוב, בדבר יישום חוק עזר שיביא להפחתת שימוש בכלים חד פעמיים, התקיימו מספר פגישות עבודה בהשתתפות מנכ”ל העירייה יעקב זיגדון, סגן ראש העיר גישר, מנהלי אגפים ונציגי המחלקה המשפטית בעירייה, לקראת הכנת ההצעה לחוק העזר והבאתה לאישורה של מועצת העיר.

חוק עזר עירוני האוסר שימוש בכלים חד פעמיים קיים בכמה ערים בישראל ביניהן אשדוד, בת ים ואילת. לדברי ראש העיר, קידום חקיקה זו גם בחדרה נועד לצמצם מפגעי פסולת בשטחים הפתוחים של חדרה ולמזער ככל האפשר את הפגיעה בערכי הטבע הרבים המצויים בשטחיה של העיר, בדגש על רצועת חופי הים של חדרה המתפרשת על פני מעל ל 7 קילומטרים, זאת בהתאם לנתונים המעידים כי פסולת הפלסטיק מהווה את רובה המכריע של הפסולת בחופים. בנוסף, המהלך נועד גם להגן על בעלי החיים בים וביבשה, אשר נפגעים במקרים רבים מאשפה שנזרקה בשטח. “לצד קיומם של מרכזי אנרגיה לאומיים בעיר ועיסוק נרחב בתחומי האנרגיה השונים, עיריית חדרה משקיעה מאמצים רבים באנרגיה ירוקה, אנרגיה סביבתית ואנרגיה של קיימות, תוך דאגה לקידום איכות הסביבה ואיכות החיים של תושבי חדרה וסביבתה.” מסביר ראש העיר ומוסיף כי “אפעל ליישום תפיסת עולם אקולוגית ולקידום שורה של מהלכים ממשיים לצמצום זיהום האוויר, נזקים סביבתיים ותברואתיים, וכן קידום צריכה מושכלת ובת קיימא שבהכרח תשפיע לחיוב ותביא לצמצום בכמויות הפסולת.”

בשנים האחרונות כמות הזבל בחופי חדרה, לה רצועת החוף בין הארוכות בישראל, עלתה ועמה אחוז הזיהום בחוף. בשנה החולפת זיהום החוף בישראל נמדד בעלייה ניכרת. ביחד עם עליית הזיהום ישנה עליה חדה בכמות הזבל הנאסף ונערם מהמבקרים השונים בחוף הים. בשל כך מובילים גישר ונחשונוב רפורמה לצמצום שימוש חד פעמי בחופי הים. “אני ושותפתי לעשייה עו”ד מירי נחשונוב הגשנו הצעה לסדר היום בה המלצנו להצטרף ולהוביל את חדרה לקחת חלק ברפורמה חוף ללא פלסטיק,” אמר גישר. “אני רואה בהצעת חוק זו חשיבות גדולה לשמור על חופי הים, החי והטבע ולייצר סביבה נעימה, בטוחה ונקייה יותר. אכיפה וחינוך הדור הצעיר לשמירה על הכללים והטבע יביאו לידיי שינוי מהותי ברמת הניקיון ,כמויות הזבל והמאמץ אשר מושקע בפינויו.”

יש לך מה להגיד על הכתבה? נשמח לתגובה שלך

Your email address will not be published.