פסטיבל “ימי מוסיקה יהודית”

0

בלוז וגרוב עם מסורות אתיופיות עם ההרכב של אביטה בריהון
נטע אלקים במחווה אלקטרו-ביטית לגדול משוררי מרוקו
נרקיס, מורין נהדר ופרץ אליהו
זמרי המדריגל בביצוע נדיר 
של היצירה “קבלת שבת”  של פאול בן חיים במלואה
יום עיון המתמקד בחזנות וביוצאי אנדלוסיה, סדנא וקונצרט מניגוני הרב קרליבך

מחירים: 50 שקלים לקונצרט, 90 שקלים לערב ו 150 שקלים לכל הפסטיבל
לילדים וסטודנטים: 45,85 ו 140 בהתאמה
סדנת קרליבך ב 20 שקלים
רכישת כרטיסים במרכז דהאן בטל. 03-5317959 

את הפסטיבל יפתח יום עיון בנושא מוזיקה יהודית ובו שני מושבים וקונצרט פתוח. מושב יוצאי אנדלוסיה יכלול הרצאות על שירת הבקשות, ע”י ד”ר אבי עילם אמזלג והרב יוסף בן חמו וכן על שירת הלדינו ע”י רבקה הבסי. במושב החזנות ירצו פרופ’ אלי שלייפר, ד”ר נעמי צנטנר-כהן, וד”ר יובל רבין.
בלב יום העיון קונצרט חזנות פתוח בניצוחו של אבי ברק בהשתתפות מקהלת חזנים ומקהלת ילדים.
בהמשך היום קונצרט וסדנא של אמן הג’אז אבטה בריהון  עם הפרויקט הייחודי שלו אדיס קן – አዲስቀን (“יום חדש”) הסקסופוניסט והזמר אבטה בריהון, מגדולי המוזיקאים ממוצא אתיופי הפועלים בארץ חבר לפסנתרן רועי מור, לבסיסט דוד מיכאלי ולמתופף ניצן בירנבאום ומביא לקדמת הבמה לחנים מקוריים ברוח הגרוב והבלוז המשלבים  מוזיקת נשמה יהודית-אתיופית שהועברה מדור לדור וטקסטים קדומים, רוחניים ומסתוריים.
בסדנא הקהל מוזמן להתנסות ולהכיר מוזיקה אתיופית שורשית.
לאחר הסדנא, קונצרט ייחודי המשלב בין פיוט לביטים אלקטרוניים.
נטע אלקיים, אמנית, זמרת ומוזיקאית, מגישה מופע מחווה לפייטן בן תור הזהב, רבי דוד בן אהרון בן חסין (1792-1727), מגדולי משוררי ופייטני יהודי מרוקו שבין יצירותיו “אוחיל יום יום אשתאה”, “אערוך מהלל ניבי” המוכרים ונפוצים עד היום. לצידה שותפה ליצירה ולחיים, המוזיקאי עמית חי כהן, שינגן על מחשב, מקלדות ופסנתר. ביחד הם יפגישו ביטים אלקטרוניים עם מילותיו של המשורר הגדול ויבצעו יצירות שעובדו והולחנו במיוחד למופע זה.

ביום השני לפסטיבל יתקיימו שני קונצרטים: “מקווקז לירושלים” של היוצר פרץ אליהו ונגנים. מוזיקה מקורית עכשווית המהווה המשך טבעי למסורת האמנותית במזרח ועם זאת מפתיעה וחסרת גבולות. בצד יצירות אינסטרומנטליות יבוצעו במופע שירי פולקלור של היהודים ההרריים ושיר שאליהו הלחין למילים של המשוררת יהודייה ילידת דאגסטן Zoya Senendueva .

גם ביום זה מוזמן הקהל לסדנת התנסות והכרות עם המוזיקה של יהודי הקווקז, עם פרק אליהו.
לאחר הסדנא, מופע אקוסטי חדש של הזמרת נרקיס, יוצרת מקורית בעלת קול עצמתי וייחודי המתכתבת עם מקורות היהדות. במופע האקוסטי החדש היא חושפת את מסע חייה הנע בין העולם החילוני לעולם הדתי, בין אשקלון, לגוש גוש קטיף , בין תל אביב להודו, בין צפת לעוטף עזה.

שמואל זיוון, רב מוסיקאי וסופר, תושב צפת, הכיר את הרב שלמה קרליבך במשך יותר מעשרים שנה, ומאז מותו הוא מפיץ את מורשת ניגוניו סיפוריו ותורותיו בציבור הרחב. הוא יפתח את יומו האחרון של הפסטיבל (חמישי 27.2) בסדנה מיוחדת בה ינסה להגדיר את מאפייניה של ‘מוסיקת נשמה’ בכלל ושל ניגוני הנשמה של קרליבך בפרט. בסדנא יומחשו ניגונים מסוגים שונים, וכיצד הם מבטאים רגשות רוחניים בסיסיים, רגשות שהם חלק בלתי נפרד מ’תנועות הנשמה’. לאחר מכן יתקיים קונצרט קצר ומרוכז, בהשתתפות הציבור, מניגוני קרליבך.

מורין נהדר במופע גולה גנדום (פרח החיטה) – ממסורת השירה והפיוט היהודית-פרסית, ומאפשרת למאזינים לחוות את יהדות פרס באופן בלתי אמצעי ומאוד רענן. הפסטיבל יסתיים במוזיקה קלאסית יהודית. תחילה בהרצאה של ד”ר לירן גורקביץ, חוקר פאול בן-חיים
על שירת מקהלה בבית כנסת הרפורמי באשכנז ועל המלחינים, פאול בן חיים.
עמנואל קירשנר, היינריך שליט ומנדלסון. יושם דגש על בחירת הפרקים הייחודית והלא מקובלת בה נקט בן-חיים ביצירה “קבלת שבת”, שתבוצע לאחר מכן במלואה, ביצוע שלא היה כמותו בארץ זה עשרות שנים.
ולסיום קונצרט של זמרי המדריגל בניצוחו של איתי ברקוביץ׳. עם הסולן החזן (טנור) רון זילברשטיין וד”ר יובל רבין על ההרמוניום. בלב הקונצרט כאמור יצירתו המונומנטלית של פאול בן חיים- קבלת שבת, שתבוצע במלואה, וכן מיצירות מנדלסון ולבנדובסקי (תהלים).

תכנית ימי המוסיקה היהודית תשע”ט קונצרטים וסדנאות התנסות

התכנית

שלישי, ל’ שבט,  25.2.

12:00 פתיחת יום העיון (מושב בנושא יוצאי אנדלוסיה)

14:00 קונצרט חזנות פתוח בניצוחו של אבי ברק

15:30 המשך יום העיון (מושב בנושא חזנות)

18:00 קונצרט אבטה בריהון (אתיופיה)

19:30 סדנא אבטה בריהון

20:30 קונצרט נטע אלקיים (מרוקו)

יום רביעי א’ אדר, 26.2

18:00 קונצרט פרץ אליהו (קווקז)

19:30 סדנא פרץ אליהו

20:30 נרקיס (פופ יהודי)

יום חמישי ב’ אדר

15:00 הרב שמואל זיוון – סדנת קרליבך

17:00 קונצרט פתוח קרליבך

18:00 קונצרט מורין נהדר (פרס)

19:30 הרצאה על פאול בן חיים ושירת בית הכנסת

20:30 קונצרט “מגרמניה לישראל” תהלים של מנדלסון ולבנדובסקי, קבלת שבת של פאול בן חיים (שלא הועלתה בשלמותה עשרות רבות של שנים).

*הזכות לשינויים שמורה

יש לך מה להגיד על הכתבה? נשמח לתגובה שלך

Your email address will not be published.